Anasayfa » Bodrum » TURGUTREİS ESNAFI DERNEKLEŞİYOR…
turgutreis-carsi-esnafiarena-bodrumhaber-1

TURGUTREİS ESNAFI DERNEKLEŞİYOR…

Son günlerde yapılan tebligatlarla bir belirsizlik durumunun yaşandığı ”Turgutreis Hal Çarşısı” esnafı, dernekleşme kararı aldı…
Esnafın kendi arasında sözcü ve temsilci seçtiği Sinan Karakaş,; ” İsminde ”Hal Çarşısı” ibaresi olduğundan Büyükşehirin tasarrufuna bırakılan bu yerin, tamamıyla kaçak olduğu vurgulanıyor. Burada bulunan eski esnafımız bilir, 1981 yılının Mart ayında ihaleye çıkarılıp, 1 Nisan’da kaba inşaat olarak hak kazanan esnafa kaba inşaat halinde  verilen bu iş yerleri kaçak olsaydı, İller Bankası buraya yapım aşamasında kredi verir miydi?.

İçinde bulunduğumuz bu durum işi zora sokmak olarak algılanmasın. Ama bizler, buraya yıllarını vermiş esnaflar olarak sadece sesimize kulak verilmesini istiyoruz. Yapılacak projenin şartlara ve buranın dokusuna uygun olmasını önemsiyoruz. Buranın altının iki ya da tek katlı otopark olacağı, üstünün ise iki katlı  ”AVM” olacağı söyleniyor. Trafiğe yükleyeceği yük, mahallemiz için gerçekçi bir proje olarak kapsamlı olarak ele aLınmalıdır .Öncelikle buraların şehirleşmesine olacak bir katkı olur bu. Turistler için ne kadar çekici olur sizce, geldikleri ülkede sıkça rastladıkları bu durum. Buranın mimari dokusuna uygun, ferah ve nezih bir yapılanmanın destekçisi olacağız. Bunun için Muğla Mimarlar Odası ile yaptığımız görüşmede Sayın Osman Köseoğlu alternatif bir proje için bize destek vereceğini söylemiştir.
Bizler, Turgutreis Hal Çarşısı Esnafı olarak, ”Turgutreis Hal Çarşısı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneğini” kurma kararı aldık. Gerekli tüzük çalışmalarımızın sonundayız. Son günlerde yaşanılan olaylardan dolayı esnafımız evine tedirgin olarak gitmektedir. Yine söylüyorum, elbet burada bir düzenleme olacaktır. Olmalıdır da. Ama biz projeye karşıymışız gibi bir algı oluşmasın kamuoyunun zihninde… Biz, zamanlamaya karşıyız şu an. Sezon geldi artık. Esnafımızın tedirginliği giderilsin. Bu arada, buradaki esnafımızın sesine kulak veren ve olabildiğince destek olunacağını beyan eden CHP Bodrum Meclis Üyesi Osman Küçükyüzbaşı’ ya içtenlikle teşekkür ediyoruz tüm esnaf olarak. Diğer yöneticilerimiz ve siyasetçilerimizde de destek bekliyoruz” dedi.
Kaynak : Ali Peltek

Hakkında Arena Bodrum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*