Anasayfa » DİĞER » Foto Galeri » KONACIK DEVE GÜREŞLERİNİ 5 BİN KİŞİ İZLEDİ
IMG_5424[1]

KONACIK DEVE GÜREŞLERİNİ 5 BİN KİŞİ İZLEDİ

Konacık’ta bu güne kadar ilk defa deve güreşleri düzenledi ve yaklaşık 5 bin kişi bu güreşlere akın etti.

IMG_5324130 devenin katıldığı deve güreşlerine Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Konacık Belediye Başkanı aynı zamanda MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın, Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz,  İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı nın da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Konacık Belediye Başkanı Tosun, “Düzenlenen deve güreşlerinde yer kiralarından elde edilen gelirler ile Konacak Güzelleştirme Derneği KONKAD’a destek olunacak” dedi ve  200 yıllık deve güreşi  geleneğini yaşatmak için güreşleri organize ettiklerini de belirtti.

200 Yıllık Gelenek Konacık’ta Sürdü

Konacık Belediyesi, bölgenin en büyük deve güreşleri organizasyonlarından birini gerçekleştirildi. Hazırlanan özel alanda, aralarında engelli vatandaşların da bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi güreşleri rahatlıkla izlerken, 120 pehlivan deve, kıyasıya güreşti. Hayvan hakları gereği, güreş alanına değnek, sopa alınmadı. Başkan Mehmet Tosun, “Bu gördüğünüz develerle yaşayarak geçti hayatım. İşte bugün de, 200 yıllık Yörük kültürünü, deve güreşlerimizi yaşatmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyum.” dedi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen “Konacık Belediyesi Deve Güreşi Festivali”, Bitez Kavşağı bölgesinde düzenlenen özel alanda gerçekleştirildi. Güneşli ve 22 derece sıcaklıkta gerçekleştirilen güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 120 pehlivan deve getirildi. Yarımada genelinden yaklaşık 10 bin kişinin izlediği güreşler ücretsiz olarak gerçekleştirildi. MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ve meclis üyeleri başta olmak üzere, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum’un geçmiş dönem kaymakamlarından İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın, Ortakent -Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran ve MHP Kadın Kolları Başkanı Melek Topçu Yılmaz gibi isimler de izleyenler arasındaydı.

Engelli Vatandaşlar Bile Rahatlıkla İzledi

Güreşler, yeni düzenlenen deve güreşleri alanında gerçekleştirildi. Bitez Kavşağı bölgesinde hazırlanan 8 dönümlük “Konacık Belediyesi Deve Güreşleri Alanı”nda, yaklaşık 20 bin kişi kapasiteli, 3 kademeli tribün düzeni yapılarak, izleyicilere seyir kolaylığı sağlanırken, çevresi boş olan alanda otopark sorunu yaşanmadı. Tribün düzeni sayesinde, izleyiciler arasında bulunan engelli vatandaşlar da güreşleri rahatlıkla izlediler.

Diğer taraftan hayvan hakları gereği, sahaya değnek, sopa alınmadı, develere sadece birer kişinin refakat etmesine izin verildi.

“Son Derece Mutlu ve Gururluyum”

Güreşlerin baş mimarı MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, sabah 10.00’da başlayan güreşlere erkenden gelerek, meclis üyeleriyle birlikte vatandaşlara “hoş geldiniz” dedi. Sekiz köşe kasketini takıp, siyah deri çizmelerini giyen Başkan Mehmet Tosun, omzuna Yörük atkısı atarak bir deveyle birlikte sahada tur da attı.

Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve dualarla başlayan güreşler öncesinde Başkan Mehmet Tosun konuşma yaparak, “Saygıdeğer hemşehrilerim! Bizler bugüne kadar sosyal ve kültürel belediyeciliğe önem verdik. Tarihimize ve kültürümüze sahip çıktık. Ben bir köylü çocuğuyum, sizin evladınızım. Bu gördüğünüz develerle yaşayarak geçti hayatım. Bizim çocukluğumuzda develerimiz yük aracı olarak kullanılırdı. Nereden nereye geldik. İşte bugün de, 200 yıllık Yörük kültürünü, deve güreşlerimizi yaşatmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyum.” dedi.

“İşte Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin Yörükleri Burada”

Başkan Mehmet Tosun konuşmasında, “Bodrum Yarımadamızın Cumhuriyet’e sahip çıkan, Atatürk’e sahip çıkan aydınlık insanları! Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bayrağımıza, Cumhuriyetimize, Atatürk’e, gelenek ve göreneklerimize, Yörük kültürümüze sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın! İşte, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin Yörükleri burada… Sizler izin vermediğiniz sürece, bu ülkeden hiç kimse bir çakıl taşını bile koparamayacak, birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır.” diye seslendi.

“Hep birlikte 200 yıllık geleneğimizi yaşattık; kazanan kültürümüz oldu.” diyen Başkan Mehmet Tosun, “Rahat bir ortamda, sorunsuz geçen deve güreşleri organizasyonuna Yarımadamızın dört bir yanından katılım gösteren vatandaşlarımıza, develeriyle farklı diyarlardan kilometreleri kat ederek zahmet buyurup gelen devecilerimize ve bilhassa bu büyük organizasyona katkı ve emeği geçen herkese ve de engelli vatandaşlarımıza bile rahatça seyir imkânı sunan deve güreşi alanımızı hazırlayan Konacık Belediyemizin personeline çok teşekkür ederim. Kültür mirasımızı yaşatmayı sürdüreceğiz.” dedi.              

Kupaları kazanan develer ise şöyle:

Konacık Belediye Başkanlığı Kupası: Çamlık’tan “Kahraman Efe” ile Milas’tan “Kara Ceylan”

MHP İlçe Başkanlığı Kupası: Burhaniye’den “Ayanoğlu” ile Ortakent-Yahşi’den “Barlas”

Ağalık Kupası: Bozdoğan’dan “Özfidan” ile Bıyıklı’dan “Karanfil”

Konacıkspor Kulübü Kupası: Milas’tan “Çılgın Kemal” ile Edremit’ten “Demir Efe”

Kazım Öztin Kupası: Tire’den “Gökşen Efe” ile Burhaniye’den “Hasyörük”

Ortakent-Yahşi Belediye Kupası: Ortakent’ten “Büyük İskender” ile Ezine’den “Adalı Ali”

KONKAD Kupası: Milas’tan “Özen Efe” ile Ayvalık’tan “Canbey”

 

Fotoğraf: İlke İşisağ
IMG_5327 IMG_5339 IMG_5378 IMG_5361 IMG_5351 IMG_5342 IMG_5386 IMG_5420 IMG_5445

Hakkında serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*