Anasayfa » Bodrum » Emin Varol yazdı…”GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI TAŞINIYOR”
emin-varol-546x356

Emin Varol yazdı…”GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI TAŞINIYOR”

Arena Bodrum Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Varol yazdı

Evet, uzun süredir konuşulan bu konu, 28 kişinin ölümü ve 61 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından ciddileşti.

Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının şehrin dışına çıkartılarak, birbirinden bağımsız ve kendi müstakil alanlarına taşınması için düğmeye basıldı.

Bence doğru da bir karar olur..

Neden mi? Ak Parti iktidarı ile yerleşkeler konusunda önemli adımlar atıldı. Başbakan Erdoğan, göreve gelir gelmez, ön tarafı yaya ve araç trafiğine açık olan Eski Başbakanlık binasının önündeki caddeyi yaya ve araç trafiğine kapattı. Bariyerlerle kapatılan bu cadde, yazar kasaların atıldığı, insanların kendilerini yaktığı bu alan güvenli bir hale getirildi.

Ardından Cumhurbaşkanlığı Beştepe’ye, Başbakanlık ise Çankaya Köşkü’ne taşındı.

Ancak dört tarafı Ankara’nın en işlek caddeleri ile çevrili olan Genelkurmay Başkanlığı son derece güvensiz bir alanda çalışmalarını sürdürdü.

Genelkurmay Başkanlığı’nın pencereleri Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri’ne bakar. Genelkurmay’ın arkasında Kara Kuvvetleri, karşısında Jandarma Genel Komutanlığı, diğer yanında ise Hava Kuvvetleri, onun yanında ise Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Deniz Kuvvetler Komutanlığı bulunmaktadır.

Devlet Mahallesi olarak anılan bu bölgede, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı dışında askeri tesis olarak kozmik odanın bulunduğu karargahlar, lojmanlar, otoparklar ve diğer askeri tesisler, şehrin göbeğinde kalan askeri binalardır.

Hain, terör saldırısının meydana geldiği bu alan, akşam mesai bitiminde tüm bu askeri tesislerden çıkan sivil ve asker çalışanlar tarafından dolar. Bu çalışanlar, yine Eskişehir Yolu olarak bilinen bu işlek cadde üzerinde kendilerini bekleyen servis araçlarına yönelirler. Bu nedenle de şehrin merkezinde kalan bu askeri tesislerin şehir dışına taşınması ve güvenli bir ortama çekilmesi artık bir zorunluluk haline geldiği de vurgulanmaya başlandı.

Genelkurmay’ın önündeki cadde de trafiğe kapatılabilir…

Eski Başbakanlık binası örneğinde olduğu gibi öncelikle, Genelkurmay Başkanlığının önündeki dolmuş-otobüs başta olmak üzere tüm araç ve yaya trafiğine açık olan Milli Müdafaa Caddesi’nin de trafiğe kapatılması düşünülüyor.

Genelkurmay karargahına gelen ziyaretçiler için düzenlenen askeri törenler de bu cadde üzerinde yapılıyor. Halka saygıdan dolayı askeri tören süresince bu caddeler, yaya ve araç trafiğine de kapatılmıyor.

Pentagon Modeli…

24 saat hareketli olan bu bölgedeki askeri karargahların şehir dışına taşınmaları zaman zaman “cılız”da olsa bazı açıklamalarla gündeme geldi. Ancak bir türlü harekete geçilemedi.

Genelkurmay Başkanlığı birkaç yıl önce “Pentagon Modeline” geçme kararı da aldı. Böylece şehir merkezlerine sıkışan ve ana caddeler üzerinde bulunmanın yarattığı sorunlar da ortadan kaldırılacak.

Bazı büyükşehirlerdeki askeri karargahlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda şehir dışındaki akıllı binalara taşınmaya başlanacak. Boşaltılan yerlere ise doğal park ve rekreasyon alanları olarak düzenlenecek.

Sıra Devlet Mahallesindeki askeri tesislerde..

Hakkında Arena Bodrum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*