Anasayfa » Bodrum » Emin Varol yazdı…ARDIÇÇIK ADASI’NDA NELER OLUYOR ?
ardıccik-adasi-neler-oluyor-arena-bodrumhaber-1

Emin Varol yazdı…ARDIÇÇIK ADASI’NDA NELER OLUYOR ?

Ege’deki Türkiye’ye ait 16 adanın Yunanistan tarafından işgal edilmesini adım adım takip eden ve Hükümeti uyaran Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay albay Ümit Yalım, Muğla Tapu Müdürlüğü kayıtlarında bulunan Ardıççık Adasının da Yunanistan tarafından işgal edildiğini yazdı.

YUNANİSTAN, MUĞLA’YA AİT ARDIÇÇIK ADASINA DA YERLEŞİYOR…

Albay Ümit Yalım, bütün bu gelişmelere sessiz kalan hükümeti uyardı ve çözüm sürecinde güneydoğuda yapılan ihmalin bir benzerininin Ege denizinde yapıldığını Yunanistan’ın oldu bittilerininin görmezlikten gelindiğini anlattı
Türk hava sahasını 6 mil ihlal eden Yunan helikopteri, 11 Şubat 2016’da, Muğla’nın Ardıççık Adası’na düştü. Helikopterde bulunan subaylar hayatını kaybetti.

İhlal skandalı, Yunanistan’ın Arama / Kurtarma NOTAM’ına karşılık olarak İstanbul’dan yayımlanan NOTAM (havacılara duyuru) ile ortaya çıktı. NOTAM’da söz konusu bölgenin Türk Bölgesi olduğu ve arama/kurtarma çalışmalarının Türk yetkilileri ile koordine edilerek yapılması gerektiği bildirildi.

Düşen helikopterde hayatını kaybeden Yunanlı subaylar için 09 Mart 2016’da, Ardıççık Adası’nda anma töreni düzenlendi. Anma töreninde çekilen fotoğraflar Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Bakan Kammenos, Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Giakoumakis ile birlikte askeri helikopterle Muğla’nın Ardıççık Adası’na iniyor. Türk Hava sahasını tam 6 mil ihlal eden Yunan helikopterine hiçbir önleme yapılmıyor.

Yunanistan Başbakanı Çipras, İzmir’deki basın toplantısında Yunan hava sahasının ihlal edildiğini iddia etmişti. Çipras’ın asılsız iddiasından bir gün sonra, Yunan helikopterinin Türk hava sahasını 6 mil ihlal etmesi ve Türk toprağına iniş yaparak anma töreni düzenlenmesi dikkat çekti. Muğla’nın Ardıççık Adası’ndaki törende, Savunma Bakanı Kammenos, hayatını kaybeden subayların ailelerine başsağlığı diliyor, plaket veriyor ve adaya getirilen bir papaz da törene iştirak ediyor.

Muğla il sınırları içinde bulunan Ardıççık Adası, 12 Ada bölgesinin batısında yer alıyor ve halihazırda Yunan işgali altında olan Koçbaba Adası’na 5 mil uzaklıktaki Türk Adası. Ardıççık Adası, İstanbul’daki Büyükada’dan daha büyük bir ada. 1943 Tarihli İngiliz haritasında, anma töreninin yapıldığı Ardıççık (Kinaros) Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açık bir şekilde gösterilmiş.

Ardıççık Adası henüz işgal altında değil. Adada derme çatma inşa edilen ve ağıl özelliği taşıyan birkaç binadan başka bir şey yok. Ancak, Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, hava sahası ihlalinin yayımlanmaması birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Başbakan Davutoğlu, Ege Denizi bölgesinde, hava sahası ihlallerinin önlemesi için TSK’ya neden direktif vermiyor? Yunan helikopterlerine angajman kuralları neden uygulanmıyor? 16 Ada ve 1 kayalığı Yunanistan’a alenen veren AKP Hükümeti, şimdi de Ardıççık Adasını mı verdi?

Kardak krizi sırasında, kayalıklara Yunan papazın gelmesi büyük bir olay olmuştu. Şimdi Muğla’nın Ardıççık Adası’na Yunan papazı geliyor, Yunan helikopteri iniyor, Yunan Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı geliyor, kimsenin sesi çıkmıyor. Davutoğlu ve AKP Hükümeti ise tam bir sessizlik ve aymazlık içinde. 11 Şubat 2016’da, İstanbul’dan notam yayımlayan devlet memuru Ardıççık Adasına ve egemenlik haklarımıza sahip çıkıyor ama Davutoğlu, Çavuşoğlu, Ala ve Yılmaz egemenlik haklarımıza sahip çıkmıyor.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Hakkında Arena Bodrum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*