Anasayfa » DİĞER » Gezi » Çılgın Türkler Buzullardaki Çölleşmeye Dikkat Çekecek

Çılgın Türkler Buzullardaki Çölleşmeye Dikkat Çekecek

BUZULLARDAKİ 250 KM’LİK MARATONA İKİ TÜRK DAVET EDİLDİ

Bu ayın sonunda Antartika kıtasındaki buzullar üzerinde yapılacak ve eksi 20 derecede düzenlenerek bir hafta sürecek 250 km’lik Last Desert (Son Çöl) ultra maratona biri bankacı diğeri doktor iki Türk davet edilmeyi başardı. İki ultra maratoncu katıldıkları bu yarışma ile çölleşmeye ve organ bağışına destek için yapılan çalışmalara dikkat çekecek.

26 Kasım- 1 Aralık tarihinde Antartika kıtasında eksi 20 derecede buzulların üzerinde düzenlenecek olan ve 30 ülkeden sadece 50 sporcunun davet edildiği 250 km’lik Last Desert (Son Çöl) ultra maratona Türkiye’den biri bankacı diğeri doktor iki sporcu davet edildi.

 

ORGAN NAKLİ YAPILAN ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE KATKI SAĞLANACAK

Daha önce Sahra, Gobi ve Şili’deki Atacama çöllerinde iki kez 250 km’lik ultra maratona katılan,  2010 yılında ultramaraton kavramını Türkiye’ye getirerek ülkemizin ilk ultramaratonu olan Likya Yolu Ultra Maratonunu düzenleyen ve halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji, Metabolizma ve Diabet Bilim dalında ve İstanbul Memorial Hastanesi Endokrinoloji bölümünde çalışan 48 yaşındaki Prof. Dr. Taner Damci  yarışmalara hazırlanmak için her gün 30-50 km. antrenman yapıyor.

Bir yıldır hazırlıklarını sürdüren ve 17 Kasım tarihinde ABD’ ye hareket edecek olan Damcı bu organizasyona katılmasının en büyük amacının organ nakli olan çocuklara destek olduğunu belirterek “Organ nakli olmuş çocuklara eğitim desteği için bağış toplamayı ve organ nakli konusunda toplumdaki farkındalığı artırmayı hedefliyorum. Ülkemizde organ nakli geçirmiş çocukların eğitiminde kullanılmak üzere bağış toplayacağım. Bu çabamda bana küçük de olsa destek olmayı düşününler, ORDES (Organ Nakillerini Destekleme Derneği), Denizbank Sultanhamam Şubesi TL  9040-3080685-351 nolu  hesaba katkıda
bulunabilir. Bu arada yarış öncesi ve sırasında www.4deserts.com/thelastdesert/ adresi üzerinden göndereceğiniz destek mesajları bana güç ve dayanıklılık verecektir. Dünyanın en önemli üç çölünde ultra maratonlara katıldım ve bu yarışmaları bitirdim, bu nedenle Türkiye’den sadece Alper Dalkılıç ile dünyanın en önemli 50 sporcusu arasına girerek bu yarışmaya davet hakkını elde ettim. Bu gezegenin en zor şartlarda yapılan,  kar fırtınaları arasında buzullarda gerçekleşecek bu yarışmayı 6 günde yaklaşık 40 saatte tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

BİR YILDA 4 KITADA ULTRA MARATON KOŞAN İLK TÜRK SPORCU OLACAK

Antartika’da düzenlenecek ultra maratona Türkiye’den davet edilen ikinci sporcu ise İstanbul’daki Finansbank İletişim Birimi’nde danışman olarak çalışan 34 yaşındaki Alper Dalkılıç oldu.

Bu yıl içinde  Mart ayında Atakama Çölü (Güney Amerika), Haziran ayında Gobi Çölü  (Çin) ve Ekim ayında Sahara çölünde düzenlenen ultra maratonlara katılan Dalkılıç bu yarışıda  başarı  ile tamamlamasının ardından Last Desert yarışına davet edildiğini ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğini belirterek “Çöllerde koşalım ama çöllerde yaşamayalım, sloganı ile katıldığım ultra maratonlarda yeryüzündeki çölleşmeyede dikkat çekmek istiyorum. Bu nedenle aynı zamanda bir yıl içerisinde 4 kıtada 4 ultra maratonu bitiren ilk Türk olma ünvanını elde ederken burada çekeceğim fotoğraflar ve video filmlerle buzulların erimesi, ve önceki yarıştığım çöllerde çektiğim görsellerle yeryüzünün çölleşmesine dikkat çekmek için kitap ve belgesel film çalışması yapacağım 4 çölde çektiklerim ile sergi açacağım” dedi.

Dalkılıç 19 Kasım’da Antartika’ya gitmek üzere yola çıkacak.

Hakkında

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*