Anasayfa » Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün

Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün

AŞIKLAR KENTİNDE AŞKI İÇİN İNTİHAR EDEN BİR KADIN HAKİM; Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün

Aşıklar kenti olarak bilinir Bodrum. Birçok insan ilk aşkını burada  bulur, burada yaşar. Bazı aşklar ise ne  yazıkki hüsranla biter. Yaşamı defalarca filme ve romanlara konu olan Bodrum hakimi Mefaret Tüzün gibi…

1906 Yılında Kütahya Tavşanlı’da doğan ve görev için geldiği Bodrum’da 1954 yılında intihar ederek ilçeyi yasa boğan, adına türküler yakılan “Bodrum Hakimi” nin asıl adı Mefharet Tüzün’dür. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş ve Türkiye’nin ilk kadın hâkimlerinden birisi olmuştu. Tavşanlı’dan 24 Eylül 1951 yılında Bodrum’a tayin olmuştu. Bodrum’a gelen ilk bayan hakimlerden olan, keşiflere at sırtında giden  Mefaret Tüzün, cesurluğu ve girişimciliği ile kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazandı. Hiç evlenmedi, hep yalnız yaşadı. 1951 yılında Tavşanlı’da, 45 yaşında iken, onu çok iyi anlayan ve seven, güvenebileceği bir erkek çıktı karşısına… Onunla  nişanlandı Mefaret Tüzün. Rivayete göre Bodrum’a tayini çıkıpta geldiğinde hiç mutlu olmadı Mefaret Tüzün. Bodrum’da da hiç mutlu olamadı. Hep nişanlısını düşündü. İçine kapandı derdine hiç kimseyi  ortak etmedi. Sene 1954’e gelmiş, Mefaret hanım üç yıllık Bodrum Hakimi olmuş, yine Tavşanlı’daki gibi güzelliği ve bakımlı yaşaması Bodrum’luların dikkatini çekmiş burada da ünlenmişti. Tanınmış bir Bodrumluyu bile mâhkum eden Hâkime Hanım bu kararı yüzünden sabahlara kadar uyuyamamış ama bu kararı vermekten de vazgeçmemişti..
.

USLUDUR KADINIM ÇILDIRTMA BENİ

Bir yaz gecesi, mesai arkadaşlarına bir jest yapıp, onları Milas’a konser vermek üzere gelen bestekar Zeki Duygulu’nun konserine götürdü. Çok güzel bir gece yaşanıyordu. Herkes neşe içinde eşlik ediyordu Zeki Duygulu’ya ama Mefaret hanım eşlik etmiyordu. Zaman da dalıp gidiyordu. Konserin ortalarında sanatçı Zeki Duygulu, “Usludur kadınım çıldırtma beni” isimli bir şarkıyı söyledi. Şarkının bitiminde, Mefaret hanım birden ayağa kalkıp, “Zeki bey bu şarkıyı tekrar söylermisiniz” dedi. Zeki Duygulu bu isteği kırmayıp şarkıyı tekrar seslendirdi. Mefaret hanım devlet ciddiyetini içine sindirmiş hiç bir zaman duygularını belli etmeyen bir kadındı bu yüzden bu davranışı yanındakileri şaşırtmıştı. O gece Bodrum’a dönüldü, sabah yine işbaşı yapıldı. 17 Mayıs 1954 günü öğleye doğru hakim Mefaret hanım’ın mesaiye gelmediğini anladı arkadaşları. Hemen birkaç kişi Mefaret hanımın evine gittiler. Kapıya baktılar kilitli değildi. Seslendiler, ses veren olmadı. İçlerinden birisi, kilitli olmayan kapıdan içeriye girdiler. Çok sevdikleri Hakim hanımları, salonda tavana asılmış olarak cansız bir vaziyette duruyordu. Çığlıklarla dışarıya fırladılar, hepsi şok halindeydi.
Bodrum’da görev yapan, tüm devletin görevlileri bir anda eve akın etti.

BODRUM HAKİMİ, TÜRKAN ŞORAY

Bodrumlular saklıyor Mefaret Hanım’ın ölüme götüren sırrı. Zira bir çok rivayet dolaşıyor hala çözülememiş ölümünün hakkında. En kuvvetli ihtimallerden biri biri, Türkan Şoray‘la Kadir İnanır‘ın başrollerini oynadığı, yönetmenliğini Türkan Şoray’ın yaptığı 1976 yapımı

“Bodrum Hakimi” filmine de konu olan öykü. Türkan Şoray’ın  canlandırdığı hakim hanımın hiçbir zaman öne eğilmeyen başı bir aşka yenik düşüyor filimde. Ya sevdiği adama ölüm cezası verecek, ya da ölecek Hakime… İkinci yolu seçti Bodrum Hakimi. Diğer bir rivayet ise hakim hanımın sevgilisinin filmdeki gibi bir suçlu değil, Bodrum’un savcısı olduğu yönünde. Ama bu aşkın Mefaret Hanım’ı neden intihara sürüklediği konusunda rivayet muhtelif. Birde bu sır ölümün arksaından Tavşanlıdaki nişanlısını unutamadığı rivayeti varki o da muamma.

İntiharından sonra yakınları almıp götürdüler cenazeyi Bodrum’dan. Mezarı belki Balya, belki Erdek, belki de İstanbul’da.

BODRUM HAKİMİ TÜRKÜSÜ

Bodrumlular erken biçer ekini

Feleğe kurban mı gittin Bodrum hakimi

Nasıl astın Mefaret hanım kendi kendini

Altın makas gümüş bıçak ile doğradılar tenini

Hakim hanımın memleketi Kütahya Tavşan

Hakim hanım sen eyledin bizleri düşman

Nasıl kıydın Mefaret hanım kendi kendine

Çifte doktor gümüş bıçak ile doğradılar tenini

Şu Bodrum’un dağlarında ceylan dolaşır

Kara Haber Mefaret Hanım pek tez ulaşır

Hakim Hanımın memleketi Kütahya Tavşan

Hakim hanım sen eyledin bizleriPerişan

Hakkında serkan

Bir yorum

  1. BODRUM HAKİMİ İLE TÜM GERÇEKLERİ BU ARAŞTIRMA VASITASIYLA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. SELAMLAR. GOOGLE DR. HALİL ATILGAN BODRUM HAKİMİ DEDİĞİNİZDE TÜM YAZILARA ULAŞABİLİRSİNİZ. SELAMLARIMLA.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*