Anasayfa » Ayşe ERDEM » Ayşe Erdem Yazdı…KENTİMİZİ KİM YÖNETECEK
Ayşe ERDEM

Ayşe Erdem Yazdı…KENTİMİZİ KİM YÖNETECEK


Kentimizi kim yönetecek? Cevap veriyorum: biz yöneteceğiz, kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz.

Tüm Türkiye’de yaşanan demokrasi krizi yerel yönetimlerimizde de var, bunu aşmanın yolunu bu yerel seçimlerde bulacağız, bulmalıyız. Katılımcı demokrasinin varolması için yerinden yönetimin oluşturulması gerekiyor. O yüzden “İşimize Ankara’yı karıştırmayacağız” diyen adaylar bekliyorum heyecanla, hem Bodrum’da hem memlekette. 30 mart sabahı Belediye Başkanı, Belediye Meclisi, Muhtar ve ihtiyar heyetlerine oy vereceğiz, ben o sabah, şu önümüzdeki 5 ay içinde en çok yerinden yönetime inandığını gösteren isimlere oy vereceğim, size de tavsiye ederim, çünkü bu ülke daha fazla sadece seçilenlerin uygun ve doğru gördüklerini yapmaları ile yönetilemeyecek.

Bodrum’da son günlerde hepimiz birer siyaset ve  seçim uzmanı olduk, her şeyi biliyoruz ama yine de bilgilerimizi bir toparlayalım, neredeyiz? Bizi neler bekliyor?

Her şeyden önce Büyükşehir yasası ile yönetilen % 75’in arasına girdik. Geçen seçimlerde seçilen belediye başkanı ve muhtarların görev ve yetkileri değişti. Bu seçimlerde de oy verirken bunu düşüneceğiz.

Aşağı yukarı 135.500 kişiyiz, 2009’da67.490 seçmenden 56.112’si oy vermiş, 54.451’si geçerli sayılmıştı. 2011 seçimlerinde ise 79.322 kişi oy kullandığınagöre bu seçimlerde  90 bin seçmeniz diye düşünebiliriz.

90 bin kişi bir belediye başkanı, 31 belediye meclis üyesiseçeceğiz. (Mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimi hakkında kanun 5 / b :  Belediye meclisi üyelikleri için son genel nüfus sayımı sonuçlarına göre Nüfusu 100 001’den 250 000’e kadar olan beldelerde   31 belediye meclis üyesi seçilir). Bu 31 belediye meclis üyesinin 6’sı ve seçilen belediye başkanı aynı zamanda Muğla İl Belediye meclis üyesi de olacak. (Mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimi hakkında kanun 6 /a :  Büyük şehir belediye meclisleri belediye hudutları içinde kalan ilçe seçim çevreleri için tespit edilen belediye meclisleri üye sayısının her ilçe için beşte biri alınmak suretiyle bulunacak toplam sayı kadar üyeden teşekkül eder.) Henüz kaymakamlık ya da belediyemizin internet sayfasında yeni idari birimlerin listesi yok ama anlaşılan o ki 42 mahalle muhtarı ve ihtiyar heyeti seçeceğiz. İlçe Seçim Kurulu’nun dediğine göre; Bodrum merkezde 12 mahalle, belediye iken mahalle olan 10 birim ve mahalleye dönüşen 20 köy, etti sana 42.

Gelelim geçen yerel seçimlerde partilerin aldığı oy oranlarına;

İlçe genelinde CHP % 41.5, DP 18.2,  MHP 16.4, AKP % 12.4,ANAP % 9.1, DTP %0.4 oranında oy almışlar.

Ama o günden bugüne çok şey değişti. Öncelikle Bodrum’un idari bölünmesi o günden çok farklı. İlçe genelinde % 18.2 oy alan DP’nin o günkü adayı bugün CHP’nin adayı. MHP’nin o gün kuvvetli bir adayı yoktu, bugün var.  Ayrıca o gün Halkların Demokratik Partisi (HDP) diye bir parti de yoktu. 2011 genel seçimlerinde AK Parti’nin Yarımada genelinde aldığı % 22.1 oranında oyun hiç de hafife alınmayacak bir oran olduğunu unutmamak gerek.

Bir de Bodrumluların Belediye başkanlığını emanet ettiği partiye belediye meclisini vermediği de önemli bir gerçek.  Bodrum oyuna sahip çıkan bir kent, o yüzden kimse için hiç bir şeyin garantisi yok şu anda.

Kızacaksınız belki ama ben seçmenin yanılmadığını düşünenlerdenim, göbeğini kaşıyan adamın,seçmeni hafife alanın ta kendisi olduğu kanaatindeyim. Her oy verenin ve hatta vermeyenin yerel yönetimde söz hakkı olduğunu ve inanır mısınız haklı olduğunu düşünüyorum. Bir de kötü haber; bir şehrin sahipleri o şehirde en çok fotoğrafı olanlar değildir. Yönetim biçimimiz demokrasi, nostalji değil.

 

 

 

 

Hakkında Ayşe ERDEM

Yazarımız Ayşe Erdem ile aysea99@gmail.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Bir yorum

  1. OYUM SIZEDIR HANIMEFENDI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*