Anasayfa » DİĞER » Sağlık » Acıbadem’de Mobil sağlık dönemi

Acıbadem’de Mobil sağlık dönemi

Geçtiğimiz günlerde açılan Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde ‘Mobil Sağlık’ hizmeti başladı. Merkezi İstanul’da olan ‘Mobil Sağlık’ın  Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay ile Mobil sağlık nedir? Mobil sağlığıın getirileri nelerdir? üzerine bir röpörtaj gerçekleştirdik.

 ‘Mobil Sağlık’ nedir? Acıbadem Mobil Sağlık sunduğu hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz?

İnsanlık tarihinin en önemli değişimlerinden birini geçirdiğimiz bu dönemde, sosyal yaşantımızın ve iş yapma şekillerimizin yanında sağlık sektörü de yeniden şekillenmeye başladı. Yaşlanan dünya nüfusu, yoğun hayat temposu, zamansızlık problemleri ve bireyselleşmenin ön plana çıktığı bu dönemde, sağlık sektöründe yepyeni bir kavram ortaya çıktı: Mobil Sağlık. Mobil Sağlık’ın hayatımıza girmesi ile vazgeçilmez ihtiyaçlar arasında olan sağlık hizmetlerinin hemen hemen hepsi hastane dışına taşınabilir oldu. Kişilerin eskiden hastanede bile günler süren işlemler sonucu alabildiği check-up’tan laboratuar tetkiklerine, psikolojik danışmanlıktan fizik tedavi hizmetlerine kadar birçok sağlık hizmeti artık evde, işyerinde veya herhangi bir yerde alınabilir hale geldi.

Biz de Türkiye’de Mobil Sağlık’ın öncüsü Acıbadem Mobil Sağlık olarak, check-up’tan, EKG’ye, Psikolojik Danışmanlık’tan, Fizik Tedavi’ye kadar birçok sağlık hizmetini bireylerin evlerinde ve işyerinde almalarını sağlıyoruz. Ayrıca kişiler, 7 gün 24 saat 444 9 724 Acıbadem Mobil Sağlık hattını arayarak tüm sağlık problemleri ile ilgili danışmanlık alabiliyorlar. Bunun yanı sıra, aynı bankacılıkta olduğu gibi, şeker, tansiyon vb. kronik hastalıkların veya riskli gebeliklerin takibini, kişilerin evlerinde kullanabileceği cihazlar sayesinde internet ya da cep telefonu üzerinden yapabiliyoruz. Bu teknolojilerle yakın gelecekte 1 gün içinde 1 milyon kişiye self servis sağlık hizmeti verilebileceğini düşünüyoruz. 

Ev ve işyerlerinde verdiğimiz mobil sağlık hizmetlerini biraz daha detaylıca aktaracak olursak; Acıbadem Mobil Sağlık olarak evde sunduğumuz hizmetleri kendi içinde ayırabiliriz. Bunlardan ilki  Evde Enjeksiyon, Evde Kan Alma, Serum Takma ve Takibi, Pansuman ve Yara Bakımı, Sonda Uygulamaları, Uzun Dönem Hasta Bakımı gibi Girişimsel Hemşirelik Hizmetleri.  Bir diğer grupta ise Evde Doktor, Evde Check-up, Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,  Evde Psikolojik Danışmanlık, Evde Diyetisyen ve Anne-Bebek Sağlığı Hizmetleri gibi hizmetlerimizi sayabiliriz. 

Evde sunduğumuz hizmetlerimizi biraz daha gözünüzde canlandırmak gerekirse; örneğin, uzun dönem hastalarımızdan birinin tüm tedavisini evinde sürdürüyoruz. Hastamızın serumlarının takılması ve takibi, bakım ve kontrolleri için doktorlarımız ve hemşirelerimiz düzenli olarak evini ziyaret ediyorlar, kısacası her türlü sağlık ihtiyacını evinde karşılıyoruz. 

İşyerleri için de sunduğumuz çok çeşitli mobil sağlık hizmetleri var. Bu sağlık hizmetlerinden biri, ‘Yerleşik Sağlık Birimleri’ hizmetimiz. Bu hizmet kapsamında, tam donanımlı bir revir hizmeti ve bir yazılım ile çalışanların sağlıklarını takip ediyoruz. Bir diğer işyerinde sağlık hizmetimiz ise İşyerinde Ergonomi. Bu hizmetimiz ile çalışan performansını artırmaya ve iş gücü kayıplarını önlemeye çalışıyoruz. Ayrıca İşyerinde Check-up, Mobil Check-up gibi işyerlerine giderek verdiğimiz ve zamandan kazanç sağlayan hizmetlerimiz de bulunmakta. 

Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri’nin farklı kategorilere ait bireysel paketlerinden herhangi birini satın aldığınızda, acil veya acil olmayan durumlarda, 7 gün 24 saat hizmet sunan 444 9 724 Mobil Sağlık Hattı’nı arayarak Medikal Koçluk hizmetinden de faydalanabiliyorsunuz. Örneğin, 1 yıllık üyelik şeklinde verilen İçim Rahat Paketi sahibi bireyler,  tüm sağlık problemleri ile ilgili, Acıbadem Mobil Sağlık doktorlarından danışmanlık talep edebiliyorlar. Acil durumlarda Acıbadem Mobil Sağlık ambulanslarından ücretsiz yararlanabiliyorlar.  Ayrıca İçim Rahat Paketi sahipleri, yılda 1 kez evlerine doktor çağırarak muayene olabiliyor ya da yılda 2 kez yine evlerine hemşire çağırabiliyor. Evde Girişimsel Hemşirelik Hizmeti kapsamında olan bu hemşirelik hizmeti, evde kan alma, enjeksiyon, yara bakımı gibi ihtiyaçları ile Acıbadem Sağlık Grubu kuruluşlarından herhangi birinde ücretsiz Kardiyoloji Muayenesi olabiliyorlar.  Bunun yanında Acıbadem Sağlık Grubu kuruluşlarında olacakları diğer muayene ve tedavilerde de çok özel indirimler kazanıyorlar. 

 

Peki Türkiye’de mobil sağlığın geldiği noktayı değerlendirir misiniz? Toplumun ilgisini değerlendirebilir misiniz?

 

Mobil sağlık sektörünün Türkiye’deki öncüsü Acıbadem Mobil Sağlık olarak, sektörün gelişimini çok yakından görebiliyoruz. Bundan 4 sene önce kurulduk ve bugün 30.000’i aşan bireysel ve 300.000 üzerinde kurumsal üyemiz bulunuyor. Yeni geliştirmeye başladığımız kronik hastalık takibi cihazlarını kullanan hastalarımızın sayısı da giderek artıyor. Amerika’da bundan 5 sene önce mobil sağlık sektörü, sağlık sektörü içinde sadece %2-3’lük bir paya sahipti. Şimdi ise bu oran %14’e çıkmış durumda. Türkiye’de de sektörün bu hızla büyüyeceğine inanılıyor. Bu da her geçen gün mobil sağlığa olan ihtiyacın Türkiye’de de artacağı görüşünü destekliyor. Bugün sağlık sektörü içinde Mobil Sağlık’ın payının, aynı Amerika’daki yükseliş gibi hızla artacağını öngörüyoruz. Çünkü kişiler Mobil Sağlık hizmetlerinin hem ekonomik faydasını ve hem de konforunu keşfetmiş durumda. Kamuda bu alanda gerek acil sağlık hizmetleri gerekse evde bakım hizmetlerinde ciddi çalışmalar yapıyor. Neredeyse tüm kamu hastanelerinde evde bakım birimleri oluşturulmaya başlandı. Çünkü sağlık bütçesine sağlanacak tasarruf ortada.

 

Acıbadem Mobil Sağlık’ın Bodrum’da sunduğu ‘Mobil Sağlık’ hizmetleri nelerdir?

Acıbadem Mobil Sağlık olarak hazırladığımız yeni sağlık paketleri ile Bodrumlular ve tatil için Bodrum’u seçenler sağlıklarını Acıbadem Mobil Sağlık’a emanet ederek gönül rahatlığı ile Bodrum’un keyfini çıkarabilecekler.

Acıbadem Mobil Sağlık’ın yaz tatilini Bodrum’da yapacaklar ve Bodrumlular için hazırladığı yeni sağlık paketlerinden ilki ‘Tatilde İçim Rahat’ paketi. ‘Tatilde İçim Rahat’ paketi ile kişiler Bodrum’da kalacakları otelde 1 haftalık sağlık paket üyeliği yapabiliyor ve tatilleri boyunca Mobil Sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Böylece bütün yıl bekledikleri yaz tatilleri artık olası sağlık sorunları ve acil durumlar yüzünden kesintiye uğramıyor. Ayrıca, 1 haftanın üstünde tatil yapmak isteyenler sağlık paketlerinin süresini de diledikleri kadar artırabiliyorlar.

Bodrum’da Merkez, Yalıkavak, Turgutreis, Ortakent ve Türkbükü’nde olmak üzere beş ayrı lokasyonda bulunan Acıbadem Mobil Sağlık ekiplerimiz ve ambulanslarımız, ‘Acil Sağlık’ ve ‘Evde Bakım’ hizmeti veriyor. Kısacası Bodrum’un neresinde olursanız olun merkezi noktalarda bulunan ekipler bir telefonla istediğiniz noktaya hızlıca gelebiliyor.

Ek olarak, ‘Tatilde İçim Rahat’ paketinin içinde yer alan Medikal Koçluk Hizmeti sayesinde kişiler nerede olurlarsa olsunlar bir telefon ile Acıbadem Mobil Sağlık doktorlarına ulaşarak, telefon üzerinden sağlık problemleri için danışmanlık da alabiliyorlar.

Acıbadem Mobil Sağlık olarak, deniz tutkunu olup, yaz tatilini yatta yapacakları da unutmadık. Acıbadem Mobil Sağlık’ın Bodrumlular ve yaz tatili için Bodrum’u tercih edenler için hazırladığı bir diğer yeni sağlık pakedi ise: ‘Denizde İçim Rahat’ paketi. ‘Denizde İçim Rahat’ paketi ile ortaya çıkabilecek acil durumlarda kara dışında denizde de sağlığınızı korumaya devam edeceğiz. 1 yıllık ‘Denizde İçim Rahat’ paket üyeliği ile sıklıkla denize açılan ve özellikle tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkları
olan deniz tutkunlarının sağlık sorunları ile ilgili içleri rahat olacak.

‘Denizde İçim Rahat’ paketi kapsamında sunduğumuz ‘mobil sağlık’ hizmetlerimizden biri  ‘Teletıp Hizmeti’. Teletıp hizmetimizden kısaca bahsedecek olursam; bu hizmet kapsamında tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler için yatlara mobil teletıp cihazları bırakılıyor. Bu cihazlar sayesinde kişilerin sağlık durumları ile ilgili veriler Acıbadem Mobil Sağlık doktorları tarafından an ve an uzaktan takip edilebiliyor ve gerekli durumlarda anında müdahale sağlanabiliyor. Farklı yerlerdeki doktorlara da yönlendirme de yapılabilen bu sistem ile olası bir acil durumda ise Acıbadem Mobil Sağlık ambulansları duruma hemen müdahale edebiliyor.

Acıbadem Mobil Sağlık’ın, ‘Denizde İçim Rahat’ paketi kapsamında üyelerine sunduğu diğer ‘mobil sağlık’ hizmetleri olan Medikal Koçluk, Kronik Hastalık Takibi, Acil Sağlık Hizmetleri dışında boğulma, arı sokması, güneş çarpması, zehirlenme gibi ilk yardım ihtiyacı duyulan acil durumlarda her an üyelerimizin yanında olacağız. Ayrıca, sağlık paketi üyeliği ile birlikte verilen üyelik kartı ile üyelerimiz Acıbadem Sağlık Grubu’na ait hastanelerde çeşitli indirimlerden yararlanabiliyor.

Acil sağlık hizmetleriniz ve ambulans donanımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Acil durum, yeri ve zamanı daha önceden kestirilemeyen, kişilerin sağlığını ya da vücut bütünlüğünü tehdit eden durumlardır. Acil sağlık hizmetlerinin organizasyonunun etkin ve doğru yapılabilmesi için güçlü bir altyapı ve kriz yönetebilme becerisi gerekir. Bu yüzden ilk olarak çağrıların kısa sürede karşılanması gerekir. Uzun yılların verdiği deneyimle ve yüksek teknolojinin nimetlerinden de faydalanılarak çağrı karşılama sürelerimizi oldukça düşük seviyelere taşımış durumdayız. 2012 yılının ilk 6 ayına baktığımızda 444 9 724 nolu telefona gelen çağrıların % 90 nını ilk 5 sn de, %99 unu ilk 10 sn de karşılamışız.

Çağrıların kısa sürede karşılanması kadar, adrese en yakın ve en doğru ambulansın yönlendirilmesi de önemli. Bu amaçla araç takip sistemleri, telefon ve bilgisayar entegrasyonları, adreslerin harita üzerine işlenmesi ile hasta adreslerin merkezden otomatik takip edilebilmesi gibi teknolojik bir altyapıdan da destek alıyoruz. Örneğin, altın dakikalar diye adlandırılan, kalp ve solunumu durması vakalarındaki ilk 10 dakikalık süre oldukça önemlidir. Bahsi geçen teknolojik yatırımlarla hastaya ulaşım sürelerinde yaklaşık 1,5 dakikalık bir kısalma yakaladık. Ortalamada 2012 verilerine göre acil durumların %88’inde hastaya ulaşım süremiz ilk 15 dakika olarak görülmekte. Bu süre Avrupa birliği üye ülkeleri verilerine yakın bir süredir.

Ambulanslarımız her türlü acil müdahaleyi gerçekleştirebilecek donanıma ve medikal ekipmana sahip olmakla birlikte 9 saate kadar yoğun bakım şartlarında hastaların nakillerini de  sağlayabiliyoruz. Türkiye’de sadece Acıbadem Mobil Sağlık ambulanslarında atar damarlardaki kan miktarının takip edildiği monitörlerin ve bebekler için ayrı bir sedye kitinin bulunduğunu da söylemem gerekiyor.

Son olarak, ambulanslarımız ile ilgili eklemek istediğim bir yenilikten bahsetmek istiyorum. Bodrum’da sunmaya başladığımız ‘mobil sağlık’ hizmetleri kapsamında verdiğimiz acil sağlık hizmetleri için yeni kullanıma sunulan Smart marka acil yardım aracı ile Bodrum’un dar sokaklarında da hızımızı kesmeden acil ve acil olmayan durumlarda üyelerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.

Hakkında

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*